Minimum Yatırım

$ 500.000 Banka Mevduatı

Minimum Yatırım

$ 400.000 Gayrimenkul

Vatandaşlık Zamanı

5 - 7 Ay

Vizesiz Erişim

110 + Ülke & Bölge

Resmi Gazete ‘de 19 Eylül 2018 tarihinde yayımlanan ve aynı tarihte yürürlüğe giren 106 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türk Vatandaşlığı Kanununun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin Türk vatandaşlığının hangi istisnai hallerde kazanılacağını belirleyen 20. maddesinde değişiklik yapılmıştır.

Yönetmeliğin 20. Maddesine Türk vatandaşlığının kazanılması için yeni bir şart da eklenmiştir. Buna göre, bir yabancının yatırım amaçlı gayrimenkul fonu veya girişim sermayesi fonundan asgari talep edilen döviz veya karşılığı Türk Lirası tutarında pay edindiğinin Sermaye Piyasası Kurulu tarafından tespit edilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türk vatandaşlığı kazanılabilecektir.

Gayrimenkul yatırımı ve banka mevduatı yatırımı olmak üzere iki popüler programa odaklanmıştır. Yatırımcıların gayrimenkul alımını veya banka mevduatını 3 yıllık bir elde tutma süresi boyunca muhafaza etmeleri gerekmektedir. Yatırımcı 3 yıl sonra mülkü satabilir veya parayı faiziyle birlikte çekebilir.

Banka yoluyla yatırım ile Türk vatandaşlığı kazanma hakkında detaylı bilgi için: https://celiktas.av.tr/tr/bankaya-para-yatirma-yoluyla-500-000-turk-vatandasliginin-kazanilmasi-ve-yuvam-hesabi/

Taşınmaz edinimi yoluyla Türk vatandaşlığı kazanma hakkında detaylı bilgi için: https://celiktas.av.tr/tr/tasinmaz-edinimi-yoluyla-turk-vatandasliginin-kazanilmasi/

En az 18 yaşında olan yatırımcılar, eşi ve 18 yaşından küçük çocuklarıyla birlikte vatandaşlık programına başvurabilir.il

İKAMET ŞARTI YOK

Fiziksel ikamet şartı yoktur. Başvurudan önce veya sonra ziyaret etmeniz gerekmez.

DÜNYA ÇAPINDA VİZESİZ SEYAHAT

Türkiye vatandaşı olarak, Singapur, Hong Kong, Brezilya ve Güney Kore dahil olmak üzere dünyada 110'dan fazla ülke ve bölgeye vizesiz veya varışta vize ile seyahat edebileceksiniz

ABD'YE HIZLI YER DEĞİŞTİRME/ E-2 VİZESİ

Bir Türk vatandaşı olarak Müşteri, Amerika Birleşik Devletleri için E-2 yatırımcı vizesine başvurabilecektir.

ÇİFTE VATANDAŞLIK

"Türkiye çifte vatandaşlığa izin vermektedir. Türkiye, kazanılan vatandaşlıkları diğer hükümetlere duyurmamaktadır."

 

 

Türk Vatandaşlığı Kazanma Süreci:

Prosedür 3 (üç) aşamaya ayrılmıştır:

1. Yatırım koşullarından birinin yerine getirilmesi (banka mevduatı / gayrimenkul) ile  yatırımcının gerekli miktarda yatırımı yaptığını ve başvuru sahibinin Türk vatandaşlığı programına başvurmaya uygun olduğunu gösteren uygunluk belgesinin alınması.

2. Kısa dönem oturma izni alınması. Uygunluk belgesi alındıktan sonra, müşteri adına oturma izni başvurusu yapılacak ve 2-3 hafta içinde oturma izni kartı teslim edilecektir. Oturma izninin geçerlilik süresi 1 yıl olacaktır.

3. Vatandaşlık başvurusunun yapılması ve 2-4 ay içinde İçişleri Bakanlığı’ndan yatırımcının ve ailesinin vatandaş olduğunu gösteren onay yazısının alınması.

Sıkça Sorulan Sorular

1. Başvurum ailemi de kapsıyor mu?

Evet, eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız veya 18 yaşından büyük bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınız ana başvuru sahibi ile birlikte başvurabilir. Arzu ederseniz, ana başvuru sahibinin ailesi, ana başvuru sahibi Türk vatandaşı olduktan sonra başvurabilir.

2. Birden fazla mülk satın alıp vatandaşlık başvurusunda bulunabilir miyim?

Evet, toplam değeri 400.000 ABD Doları olmak kaydıyla birden fazla hazır mülk satın alabilirsiniz. Vatandaşlık programına birden fazla inşaat halindeki mülk için başvuru yapılamaz.

3. Türkiye’de yaşamayan Suriyeliler vatandaşlık başvurusunda bulunabilir mi?

Evet, vatandaşlık başvurusunda bulunabilirler. Ancak, Suriyelilerin Türkiye’de mülk satın almalarına izin verilmediği için mülk satın alarak başvuramazlar. Ancak 500.000 ABD Doları yatırarak veya 500.000 ABD Doları tutarında devlet tahvili satın alarak başvurabilirler.

4. Başvuruyu yaparken çocuklarım 18 yaşından küçükse ve başvuru sonuçlandığında 18 yaşından büyük olurlarsa, yine de ana başvuru sahibinin dosyası altında başvurabilirler mi?

Evet, ana başvuru sahibinin dosyası altında başvurabilirler. 18 yaşını dolduran çocuk için sadece 2 belgeye daha ihtiyaç vardır, medeni durum belgesi ve vekaletname.

5. Başvuru süreci için Türkiye’ye gelmem gerekiyor mu yoksa her şeyi vekaletname ile halledebilir misiniz?

Neredeyse her şeyi vekaletname ile halledebiliyoruz. Asıl başvuru sahibinin ikamet izni başvurusundan önce uygunluk yazısı alındıktan sonra sadece parmak izi vermek için Türkiye’ye gelmesi gerekmektedir.

6. Başvuru süreci ne kadar sürmektedir?

Yaklaşık 2-4 ay sürmektedir, ancak başvuru dosyalarının sayısına bağlı olarak bu süre kısalabilir veya uzayabilir.