yunanistan golden vize programı

Yunanistan, 2013 yılında başlatılan Yunanistan Golden Visa Programı ile Yunanistan’da 250.000 Euro tutarında bir taşınmaz yatırımı yapan kişi ve ailelerine 5 yıllık oturum izni verdiği bir programı açıklamıştır. Bu oturum izni sayesinde hem Yunanistan’da yaşayabilir hem de Schengen bölgesine vizesiz seyahat edebilirsiniz. 

Bu yazımızda, Yunanistan Golden Visa programı detaylı olarak açıklanarak Avrupa’da yaşam ve vize kısıtlaması olmadan seyahat için yapılması gerekenler anlatılacaktır. 

31 Temmuz 2023’ten itibaren Yunanistan Hükümeti tarafından belirlenen ve Yunanistan Golden Visa programında değişiklikler getiren yeni düzenlemeler uygulamaya konmuştur. Temel değişiklik, minimum yatırım tutarının bazı bölgeler için 250.000 Euro’dan 500.000 Euro’ya çıkmasıdır.

500.000 Euro yatırım şartına tabi olan bölgeler arasında Atina, Voula, Vari ve Mikonos ile Santorini adaları yer almaktadır. Diğer tüm bölgelerde minimum yatırım tutarı 250.000 Euro olarak kalmaktadır.

Yunanistan Golden Visa Programına Başvurmak için Gerekenler Nelerdir?

 • 18 yaş ve üzeri olmak
 • Yunanistan’da minimum 250.000 Euro tutarında bir gayrimenkul veya arazi satın almak

Kimler Yunanistan Golden Visa Başvurusuna Dahil Edilebilir?

Asıl başvurucunun satın almış olduğu gayrimenkul ile ailesini de başvuruya dahil edebilecektir. 

 • Eş 
 • 21 yaş altındaki çocuklar
 • Başvuru sahibinin anne ve babası
 • Başvuru sahibinin eşinin anne ve babası

Yunanistan Golden Visa Avantajları Nelerdir?

 • Yunanistan’da Yaşama İmkânı

Yunanistan’da minimum yatırım tutarının üzerinde bir taşınmaz alan kişi ve ailesi Yunanistan’da yaşayabilmektedir. İkamet izni düzenlenen kişilerin ne kadar süre ülkede kalacağına ilişkin herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Yunanistan’da yaşadığınız süreç boyunca ülkenin sağlık ve eğitim imkanlarından da faydalanılabilinmektedir. 

 • İkamet Şartının Bulunmaması

Yunanistan Golden Visa programını yalnızca yatırım amaçlı tercih eden başvurucular için başvuru sonrasında ülkede yaşama zorunluluğu bulunmamaktadır. 5 yıl geçerli olan ikamet kartınız düzenlendikten sonra Yunanistan’a hiç gelmeniz veya Yunanistan’da yaşamanız gerekmemektedir. 

 • Schengen Bölgesine Vizesiz Seyahat İmkânı

Yunanistan Golden Visa programı sayesinde Schengen bölgesine seyahatlerde vizeye başvurma zorunluluğu ortadan kalkmaktadır. Golden Visa sahipleri vizesiz şekilde toplam 27 üyesi olan Schengen bölgesine seyahat edebilecektir.

 • Golden Visa Başvurusuna Aile Olarak Katılabilme İmkânı

Yunanistan Golden Visa programı aile kavramını çok geniş şekilde ele almıştır. Başvuru sahibinin yanı sıra başvuru sahibin eşi ve 21 yaşından küçük çocuğu da başvuruya dahil edilebilecektir. Çekirdek ailenin yanı sıra başvuru sahibinin ebeveynleri ile eşinin ebeveynleri de başvuruya dahil edilebilir. Asıl başvuru sahibinin satın alacağı taşınmaz ile hem anne babalar hem dünürler hem de eş ve çocuklar ikamet izni alabilecektir. 

 • Taşınmazın Kiralanması İmkânı

Satın alınan taşınmazı istediğiniz zaman kiraya verebilirsiniz.

Golden Visa Yunanistan Programı Adımları ve Süreci 

Yunanistan Golden Visa başvuru süreci son derece kolay olduğu gibi sonuçlanması da çok kısa sürede olmaktadır. 

1. Adım : Hukuk Büromuz ile iletişime geçin ve gayrimenkulünüzü seçin

Deneyimli avukatlardan oluşan hukuk büromuz, Yunanistan Atina’da bulunan bir gayrimenkul ve ikamet şirketi ile ortaklaşa çalışmaktadır. Satın almak istediğiniz gayrimenkul kriterlerini belirledikten sonra ekibimiz ile bir toplantı yapılacaktır. Geniş bir portfolyoya sahip deneyimli ekibimiz ihtiyaçlarınıza yönelik bir gayrimenkul bulmak konusunda size yardımcı olacaktır. Bu süreçte isterseniz Yunanistan’a giderek satın alacağınız gayrimenkulü kendiniz gezebilir isterseniz de Yunanistan’a hiç gitmeden ekibimiz ile 7/24 görüntülü görüşebileceğiniz şekilde gayrimenkulünüzü seçebilirsiniz. 

2. Adım : Hukuki süreçlere yönelik adım atın 

Yunanistan’da yaşamayan kişiler için vergi numarası alınmalı ve Yunanistan’da bir banka hesabı açılmalıdır. Bu adımda ekibimize vekaletname vererek bu işleri ekibimizin yürütmesini de isteyebilirsiniz. 

3. Adım : Taşınmazın satın alınması

Ekibimiz tarafından seçtiğiniz taşınmaza dair bir rapor alınır. Taşınmaz satın alındıktan sonra başvuru sahibinin adına bir satış sözleşmesi düzenlenir. 

4. Adım : Golden Visa başvurusunun yapılması

Taşınmaz satın alındıktan sonra başvuru için gereken tüm evraklar hazırlanarak ilgili makama teslim edilir. Bu aşamada deneyimli ekibimiz size yardımcı olacaktır. 

5. Adım : Yunanistan’ı ziyaret ederek biyometrik verilerinizi verin

Başvuru yapıldıktan sonra, başvurunun yapıldığına ilişkin adınıza bir belge düzenlenecektir. Bu belge ile vize almadan Yunanistan’a girme imkanınız bulunmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra Yunanistan’a gelerek biyometrik verilerinizi vermeniz gerekmektedir. Biyometrik verileriniz verildikten sonra isteğiniz dahilinde bir daha Yunanistan’a gelmeniz gerekmeyecektir. 

6. Adım : Yunanistan Golden Visa kartınızı alın

Biyometrik verileriniz verildikten sonra ekibimiz başvurunuzu takip edecektir. Başvurunuzun onaylanmasının ardından adınıza ikamet izin kartı düzenlenecektir.

7. Adım: Yunanistan Golden Visa ikamet kartınızı yenileyin

Adınıza düzenlenen ikamet kartı 5 yıl için geçerli olup her 5 yılda bir ikamet izninizi yenilemeniz gerekmektedir. 

Yunanistan’da Taşınmaz Edinme Zaman Çizelgesi

1. AşamaMüvekkilin ihtiyaçlarının ve kriterlerinin belirlenmesi
2. AşamaMüvekkilin ihtiyaçlarına yönelik taşınmaz seçenekleri/ taşınmaz turu
3. Aşamaİşlem müzakeresi
4. AşamaPeşinat ödemesi
5. AşamaSatıcı belgeleri ile mülkün hukuki ve mali durum tespiti
6. AşamaSözleşmenin hazırlanması
7. AşamaÖdeme veya transfer yardımı
8. AşamaSözleşmenin imzalanması ve taşınmazın tescili
9. AşamaMülkiyetin devri
10. AşamaTaşınmazın kiralanması hususunda destek verilmesi

Golden Visa Programına Başvurmak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Aşağıda sıralanan evraklar hem asıl başvurucu hem de asıl başvurucu ile birlikte başvuracak tüm kişiler için gereklidir. 

 • Pasaport
 • 4 adet biyometrik fotoğraf
 • Doğum belgesi (apostile taraf ülkeden alınıyorsa apostilli, apostile taraf olmayan ülkeden alınıyorsa Dışişleri Bakanlığı+Konsolosluk tasdikli olması gerekmektedir)
 • Başvuru ücretinin yapıldığına dair ödeme dekontu
 • İkamet izin kartlarının ücretinin ödendiğine dair ödeme dekontu
 • Tapu Müdürlüğü tarafından onaylı, taşınmazın satış fiyatını ve ödeme yöntemini gösteren bir satış sözleşmesi ve devir belgesi
 • Yunanistan’da yapılan sağlık sigortası
 • Evlilik belgesi

Bölgeler ve Yatırım Miktarları

Haritayı anlamanıza yardımcı olmak için aşağıdaki renk şemasının açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz:

Açık yeşil alanlar, Atina’nın merkezine yakın (3-8km) önerilen yerleri temsil etmektedir. Minimum 250.000 Euro yatırım tutarı sunan bu alanlar, toplu ulaşıma, sosyal olanaklara, mağazalara kolay erişim imkanı sunmakta ve yüksek sermaye kazanımı potansiyeline sahiptir. Dikkate değer alanlar arasında Atina merkezine kıyasla daha rekabetçi fiyatlarla daha büyük mülkler bulabileceğiniz Peristeri, Aigaleo ve Pire bulunmaktadır.

Sarı alanlar iki nedenden dolayı cazip yatırım fırsatları sunmaktadır. Öncelikle Atina’nın Voula, Vouliagmeni, Vari ve Glyfada gibi prestijli bölgelerine yakın konumdadırlar. İkinci olarak, bu sahil konumları havaalanına yakın konumdadır ve bu da onları oldukça tercih edilir kılmaktadır. Bu bölgelerin Atina merkezine 40 dakikalık yolculuk mesafesinde olmasına rağmen toplu taşıma seçeneklerinin otobüs ve taksilerle sınırlı olduğunu belirtmekte fayda var.

Kırmızı ile işaretlenen alanlar merkeze yaklaşık 1-2 saatlik sürüş mesafesindedir. Önemli gelişme, güzel plajlar ve hoş bir yaşam ortamı ile hem turistler hem de yerel halk arasında popülerdirler. Chalkida, Nafplio ve Loutraki, bol olanaklara, tarihi öneme, turistik mekanlara ve limanlara ve plajlara kolay erişime sahip alanlar olarak öne çıkıyor.

Chalkida: Plajın yakınında yer alan Chalkida, geniş bir yelpazedeki olanaklara sahiptir ve bu da onu hem turistler hem de yerel halk için cazip bir yer haline getirmektedir. Sahile yakınlığı tatil evleri ve eğlence faaliyetleri için arzu edilen bir ortam sağlar.

Loutraki: Sahile yakın konumdaki Loutraki, kumarhanesi ile benzersiz bir avantaj sunarak eğlence ve dinlence için cazip bir destinasyon haline geliyor. Ayrıca Loutraki’yi Atina’ya bağlayacak olan tren istasyonu erişilebilirliği artıracak ve hem bölge sakinleri hem de turistler için uygun ulaşım seçenekleri sunacak. Sonuç olarak Loutraki, sahildeki konumu, eğlence tesisleri ve gelişmiş bağlantı özellikleri nedeniyle umut verici yatırım fırsatları sunuyor.

Nafplio: Yunanistan’ın ilk başkenti olan Nafplio, büyük bir tarihi öneme ve çekiciliğe sahiptir. Zengin tarihi, pitoresk manzaraları ve canlı kültürüyle büyülenen çok sayıda turistin ve yerli halkın ilgisini çekmektedir. Gemi yolculuklarını kolaylaştıran bir limana sahip olan Nafplio, tarihi keşif ve eğlence etkinliklerinin heyecan verici bir karışımını sunuyor. Popülerliği ve daha fazla gelişme potansiyeli göz önüne alındığında Nafplio, Yunanistan Altın Vize programı için cazip bir yatırım fırsatı sunuyor.

Geriye kalan alanların tamamı 250.000 değerinde olup ya Atina’ya uzaktır ya da yatırım için ideal değildir.

Yunanistan Golden Visa hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.