Dominika pasaportu sahiplerinin artık Birleşik Krallık’a seyahat etmek ve Birleşik Krallık’tan transit geçmek için artık vizeye almaları gerekmektedir. Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Suella Bravermen 19 Temmuz 2023 tarihinde Dominika, Honduras, Namibya, Doğu Timor ve Vanuatu vatandaşlarına yönelik vize kısıtlamalarını açıkladı.

Suella Braverman bu kararı şu şekilde açıkladı: “Vize kısıtlama kararı, yalnızca göç ve sınır güvenliği nedenleriyle alınmıştır. Sayılan ülkelerle diplomatik ilişkilerin kötü olduğunun işareti değildir. Vize rejimini değiştirmeye yönelik herhangi bir karar hafife alınmaz ve Birleşik Krallık’ın ulusal çıkarları doğrultusunda çalışmaya devam etmesini sağlamak için sınır ve göçmenlik sistemimizi düzenli olarak gözden geçiriyoruz”. 

19 Temmuz’da milletvekillerine yaptığı yazılı açıklamada, Dominika ve Vanuatu’nun “yatırım yoluyla vatandaşlık programı işleyişinin açık ve bariz suiistimali gösterdiğini” söyledi. 

Bu ülkelerden gelen vatandaşların artık vize başvurusunda bulunmaları için düzenlemelerin yapıldığını açıklamıştır. Braverman, bu sayılan ülke vatandaşlarının rezervasyonlarını teyit ettirdiği halde en geç 16 Ağustos 2023 tarihine kadar Birleşik Krallık’a vizesiz seyahat edebilmeleri için bir istisna yapıldığını söyledi. Değişiklik, 19 Temmuz 2023 saat 15.00’den itibaren yürürlüğe girecek şekilde uygulamaya koyulmuştur.

Bu karar sonrasında Dominika, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Haiti ve Jamaika’ya katılarak Birleşik Krallık’a girmek için vize almaları gereken Karayip ülkeleri arasında yer aldı. Dominika pasaport sahipleri hala 144 ülkeye vizesiz şekilde seyahat edebilmektedir. Bu da pasaportlarını dünyanın en güçlü 34. pasaportu yapıyor.