amerika eb5 vize

Amerika’ya göç ederek orada çalışmak ve süresiz oturum izni almak istiyorsanız EB-5 Vize programı tam size göre!

EB-5 VİZESİ NEDİR?

Amerika Birleşik Devletleri EB-5 Yatırım Programı ile yabancı yatırımcılar sayesinde iş istihdamı sağlamayı ve ekonomik büyümeyi destelemektedir. EB-5 Vize Programından yararlanan yabancı yatırımcılar aileleri ile birlikte yeşil kart (Green Card) sahibi olmaya hak kazanabilmektedir. EB-5 Vizesi, yatırımcılar ve Amerika Birleşik Devletleri’nde iş kurmak isteyen yabancılara sağlanan göçmen vizesi olarak adlandırılır. Bu vize türüne hak kazanabilmek için yabancı kişinin en az 800.000 Dolar yatırım yapması aranmaktadır.  Minimum yatırım tutarını sağladıktan sonra yatırım yapılan işletmede, 10 ABD vatandaşına tam zamanlı iş sağlanması gerekmektedir. EB-5 Vizesi yalnızca kâr amacı güden ticari işletmeler ve yatırımlar için geçerli olup gayrimenkul yatırımları ile bu vize türüne başvurmak mümkün değildir.

EB-5 VİZE PROGRAMI ŞARTLARI NELERDİR?

 • Hedeflenen İstihdam Alanında veya bu alanın dışında kalan yeni bir işletmeye yatırım yapılması gerekir:
 • Hedeflenen İstihdam Alanında yapılan yatırım için minimum yatırım tutarı 800.000 dolardır.
 • Hedeflenen İstihdam Alanının dışında yer alan yatırım için minimum yatırım tutarı 1.050.000 Dolardır.
 • Yatırım yapılan fonların kaynağına ilişkin kanıt sunulması gerekmektedir. (Yatırım fonları yasal olmalıdır.)
 • Yatırım ile 10 ABD vatandaşına iş imkânı sağlanmalıdır. 

HEDEFLENEN İSTİHDAM ALANI NEDİR?

Hedeflenen İstihdam Alanı (Targeted Employment Area)(“TEA”), kırsal alan veya ulusal istihdam ortalamasının en az %150 üzerinde işsizlik oranına sahip alan olarak tanımlanmaktadır.

EB-5 VİZE PROGRAMINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

EB-5 vizesinden iki tip yatırımcı yararlanabilmektedir. İlk olarak, küçük çapta bir iş kuran ve bizzat yönetilecek bir ticari işletmeye yatırım yapan kişiler birinci tip yatırımcı olarak adlandırılır. Birinci tip yatırımcının, en az 10 Amerika vatandaşına iş istihdamı sağlaması gerekmektedir. 

İkinci tip yatırımcı tipinde ise Bölgesel Merkez (Regional Center) adı verilen program ile başvuru sahibine bölgesel merkez üzerinden birçok yatırımcı ile birlikte bir araya gelerek ilerleyen bir projeye yatırım yapma imkânı tanınmaktadır. Bu tip yatırımda sorumluluk Bölgesel Merkez’e aittir. Sorumluluğun Bölgesel Merkez’e ait olması yatırımcının riskini sıfıra indirgemektedir. Bölgesel Merkez’in belirlediği bir projeye yapılan yatırım sayesinde yatırımcı, fiziksel bir çaba harcamadan EB-5 Vize Programından yararlanabilmektedir. 

 • Yeni bir iş kuran kişiler
 • Mevcut bir işletmeye yatırım yapan kişiler
 • Mevcut bir işletmeyi satın alan kişiler
 • Bölgesel Merkez’de bulunan bir projeye yatırım yapan kişiler 

EB-5 VİZESİ ALMAK İÇİN HANGİ BÖLGELERE YATIRIM YAPILABİLİR?

Yatırımcı, EB-5 Vizesi alabilmek için doğrudan yatırım yapabileceği gibi Bölgesel Merkez’e de yatırım yapabilir. Doğrudan yatırımda yatırımcı kendi işini kurabilir veya var olan bir işletmeyi devralabilir. Bölgeler Merkezler, bir tesis, otel veya site gibi büyük ölçekli gayrimenkul inşaat projeleri için birden fazla yatırımcıdan fon toplayan uzman şirketlerdir.

BÖLGESEL MERKEZ NEDİR?

Bölgesel Merkez, bir proje geliştirmek için birden fazla Amerikan EB 5 yatırımcısından sermaye toplayan işletmelere denmektedir. Bölgesel Merkez, ülkenin ekonomisindeki gelişmeyi ve iş yaratmayı hedeflemektedir. Bölgesel Merkezlerin yatırım alanları genellikle büyük oteller, tatil köyleri, apartman kompleksleri gibi gayrimenkul projeleridir.

EB-5 VİZE PROGRAMININ AVANTAJLARI NELERDİR?

 • EB-5 Vize Programı ile yatırımcı, eşi ve 21 yaşının altındaki çocuklar yeşil karta (Green Card) hak kazanabilmektedir.
 • Yatırımcının çocukları ABD’de eğitim hakkına sahip olabilmektedir. 
 • EB-5 Vizesine sahip kişiler ABD’de istedikleri bölgede yaşayabilmekte ve çalışabilmektedir. 
 • ABD’de 5 yıl ikamet ettikten sonra ABD vatandaşlığına başvurma hakkı kazanılmaktadır.
 • EB-5 Vize Programına başvurmak için asgari dil veya eğitim şartı bulunmamaktadır

AMERİKA EB-5 VİZESİ ALMA SÜRECİ NASIL İLERLER?

EB-5 Vizesi alabilmek için gerekli tüm şartlara uyulması gerekmektedir. Yatırım yapılacak projenin, EB-5 Vize Programı şartlarına uymaması halinde başvurunuz kabul edilmeyecektir. Yatırım yapılacak uygun projeyi bulmak gerekmektedir. Bu işlem için hem EB-5 Vize Programının tüm gerekliliklerini karşılayan bir projeye yatırım yapılması hem de yatırım yapılan işletmeden kar edilmesi gerekmektedir. Yatırım yapılacak işletmenin belirlenmesi aşamasının zor olması sebebiyle bu konuda uzman bir ekip ile çalışılması gerekmektedir. Bu aşamada hem Türkiye’de hem de Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan uzman kadromuz tüm sorularınızı detaylı şekilde yanıtlayarak bu süreçte size yardımcı olacaktır.

Uzman kadromuz, koşullarınıza göre bu vize türüne hak kazanabilmeniz için gereken tüm belgeleri toplamanız aşamasında herhangi bir sorun yaşamamanız adına süreci sizin için takip edecektir. 

1. Adım

Yatırım türü ve yatırım yapılacak işletme seçilerek yatırım yapılır. Fonlar yeni ticari işletmeye yatırılır. 

2. Adım

Başvuru için gerekli tüm evraklar toplanır ve I-526 formu doldurulur. Başvuru formu ve gerekli belgeler gönderilir. 

3. Adım

Başvurunuz Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (“USCIS”) (The United States Citizenship and Immigration Services) tarafından değerlendirilir. Değerlendirmenin ardından ABD Büyükelçiliğinde mülakata girilir. Başvurunun onaylanması halinde başvuru sahibi ve ailesine 2 yıllık şartlı yeşil kart (Green Card) verilir. Başvuru 12-18 ay içinde onaylanacaktır. EB-5 Vizesine başvurmak için yerine getirilmesi gereken birtakım şartlar vardır ve bu şartlardan biri de 10 ABD çalışanını işe almaktır.  İşçileri hemen işe almak zorunda olmadığınız için, hükümet size iki yıllığına şartlı yeşil kart verecektir. Yeşil kart (Green Card) kazanan yatırımcı yılda en az 180 gün boyunca Amerika’da kalmalıdır.

4. Adım

2 yıllık şartlı yeşil kart (Green Card) süresinin dolmasından önce yatırımcı, şartın kaldırılması için dilekçe vermelidir. 2 yıl boyunca ABD’de şartlı olarak ikamet edildikten sonra I-829 Formu doldurulur ve devamlı oturuma geçiş için başvuru yapılır. EB-5 Vize Programının tüm şartlarını sağlamanız halinde bu başvuru 6-8 ay içerisinde onaylanır. Koşullar aslında işin meşru ve sürekli olduğundan ve yatırımcının gerçekten 10 tam zamanlı çalışanı işe aldığından emin olmakla ilgilidir.  Yatırımcı ki yıllık sürenin sonunda hükümete başvurarak koşulların kaldırılmasını talep edebilir.  Koşulların kaldırılması karmaşık olabilir, ancak genel olarak yatırımcının koşulları yerine getirdiği sürece koşulsuz yeşil kart alabilir.

5. Adım

En az 5 yıl boyunca ABD’de devamlı ikamet edildikten sonra ABD vatandaşlığına başvurulabilir.

I-526 BAŞVURU FORMU NEDİR?

I-526 formu, EB-5 Vize Programı ile ABD’ye göç etmek isteyen bir yatırımcının başvuru için doldurması gereken formun adıdır. I-256 başvuru formu, yatırımının ve yatırımcının fonlarını yatırdığı projenin ayrıntılarını içermektedir. 

I-829 BAŞVURU FORMU NEDİR?

I-829 formu, şartlı 2 yıllık yeşil kart (Green Card) sahibi yatırımcıların başvurusu için doldurdukları formun adıdır. 2 yıllık şartlı yeşil kartın (Green Card) süresi dolmadan önce yatırımcı, I-829 başvuru formu doldurur. İkamet iznindeki şartları kaldırmak için yatırım yaptığı projede 10 ABD vatandaşının çalıştığının kanıtlanması gerekmektedir. Bu başvuru formu ile yatırımcı ömür boyu ABD’de yaşama, çalışma ve okuma hakkı elde edecektir. 

BU SÜREÇTE CELİKTAŞ HUKUK BÜROSU OLARAK SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

Çeliktaş Hukuk Bürosu olarak başta Türkiye olmak üzere dünyadaki çeşitli ülkelerde yatırım göçmenlik alanında hizmet vermekteyiz. Dünya çapındaki birçok ülkede, başvuru sahiplerinin imkanlarına göre yatırım programları ile oturum ve vatandaşlık konusunda seçenek belirlemede yardımcı oluyoruz. 

Amerika’ya göç etmek ve yaşamak isteyen birçok ülke vatandaşı müvekkillerimize EB-5 Vizesi ve Green Card almasında destek oluyoruz. Siz de Amerika’da yaşamak ve EB-5 Vizesi hakkında bilgi almak isterseniz her türlü hukuki destek için deneyimli ekimize ulaşabilirsiniz. 

Hukuk Büromuz hem Türkiye hem de Amerika’da görev yapan her biri alanında uzman, güncel mevzuat ve uygulamalar hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olan ekibi ile tüm hukuki sorularınızı yanıtlayarak ABD’de yaşam sürecinin yönetilmesi konusunda size yardımcı olmaya hazırdır.