Aile hukuku başlı başına çok geniş bir alandır. Eğer bir yabancı uyruklu olarak Türkiye’de evlenmek ya da boşanmak istiyorsanız, profesyonel avukatlar size bu konuda hukuki danışmanlık sağlamaktadır. 

Evlilik, boşanma ve aile hukukuna ilişkin hukuki danışmanlık hizmetinden faydalanarak bu kapsamda destek alabilirsiniz. İlgili hizmet için yapmanız tek gereken, aile hukuk alanında uzman bir avukat ile iletişime geçerek konunuzu detaylı şekilde açıklamak olacaktır. 

Aile Hukuku Tanımı

Aile Hukuku tanımı nasıl yapılır? aile hukuku, genel anlamıyla toplumu oluşturan bireylerin aile birliğinin mutlu ve huzurlu bir şekilde devam etmesi için ortaya çıkmıştır. Aile bireyleri arasındaki yaşanan çatışmalar ya da davranış bozuklukları aile birliğinin devamlılığını zorlaştırabilmektedir. Bu durumun sonucu olarak, istenmese de boşanma aşamasına gelinebilir. Aile hukuku alanında uzman avukat, bu aşamada devreye girerek boşanmak isteyen taraflara yardımcı olmaktadır. 

Türkiye’de Boşanma ve Aile Hukuku Desteği

Boşanma avukatları, müvekkillerine boşanma konusunda yardımcı olurlar. Öncelikle boşanma sebepleri değerlendirilir. Bu değerlendirmeden sonra, boşanma davasının anlaşmalı veya çekişmeli olarak açılacağı belirlenir. Daha sonra, aile hukukunda uzman hukuk bürosu ayrılık sebeplerine ilişkin olarak boşanma dilekçesini hazırlamaktadır. Son aşamada, hazırlanan dilekçe yetkili aile mahkemesine sunularak gerekli harçlar ödendikten sonra boşanma davası açılır. Boşanma davası açılabilmesi için dava dilekçe hazırlandıktan sonra yetkili aile mahkemesine sunulur. Davanın açılacağı mahkemelerden biri eşlerden birinin ikamet ettiği yer mahkemesi olacaktır. Davanın açılabileceği diğer mahkeme ise davanın açılmasından önceki son 6 boyunca eşlerin birlikte yaşadıkları yer mahkemesi olacaktır. 

Ancak tarafların rızası dahilinde bir dava açılacaksa, dava Türkiye’nin her yerinde açılabilir. Görevli mahkeme, davanın açılacağı yerdeki Aile Mahkemesi, eğer orada Aile Mahkemesi yok ise Asliye Mahkemesidir. 

Hukuk bürosu olarak Türkiye’deki boşanma davalarında İngilizce bilen avukatlarımız ile sizlere hukuki hizmet ve destek vermekteyiz.  Boşanma konusunda hukuki yardım veya bu hususta bilgi almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

family law - aile hukuku

Boşanma Avukatları

Aile hukuku uygulama alanları çok geniş bir yapıya sahiptir. Boşanma da bu alanlardan biridir. Türkiye’de boşanma davası, anlaşmalı ve çekişmeli olmak üzere iki farklı şekilde açılabilmektedir. 

Bu iki dava türü de birbirinden farklı olduğu için, boşanmak isteyen çift için en uygun olan seçilmesi gerekir. Boşanma nedenleri de dikkatli şekilde ele alınması gereken önemli bir konudur. En iyi aile hukuku avukatları da müvekkillerine bu konularda hukuki destek ve yardım sağlamaktadır. 

Türkiye’nin En İyi Aile Hukuku Avukatları

En iyi aile hukuku avukatları hukukun birçok alanında hizmet vermektedir. Aile hukuku alanında aşağıda sayılan hizmetler verilmektedir:

 • Anlaşmalı boşanma davası
 • Çekişmeli boşanma davası
 • Velayet davası
 • Şiddet uygulayan eşin evden uzaklaştırılması (koruma kararı alınması)
 • Tanıma ve tenfiz davaları

Ayrıca aile hukuku danışmanlığı da verilen hizmetler arasındadır. Hukuk büromuz, İngilizce bilen profesyonel avukatlar aracılığıyla müvekkillerine aradıkları hukuki çözümleri sunmaktadır. 

Velayet Avukatları

Aile hukuku, çocukların velayeti konusunu da içermektedir. Velayetle ilgili kurallar, çocukların 18 yaşına gelmesine kadar ebeveynlerin bu hakka sahip olduğunu düzenleyen 4721 sayılı Medeni Kanun’da yer almaktadır. Boşanma gerçekleşirse, çocuğun velayeti ebeveynlerden birine verilir. Bu kararı etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunlardan biri, hangi ebeveynin çocuk için daha iyi bir yaşam ve eğitim sunabileceğidir. Velayet avukatı da velayet davalarında müvekkillerine hukuki hizmet vermektedir.

Aile Hukuku Uygulama Alanları

Aile hukuku uygulama alanları oldukça geniş bir yapıya sahiptir. Aile hukuku genel olarak aile bireylerinin haklarını koruyarak boşanma sürecinin düzgün bir şekilde yürütülmesini düzenler. Uygulama alanları genel olarak şunlardır:

 • Aile konutu
 • Aldatma durumu
 • Eşlerden birinin akıl hastası olması
 • Anlaşmalı boşanma
 • Terk Durumu
 • Evlilik birliğinin temelinden sarsılması
 • Fiili ayrılık nedeniyle boşanma
 • Yabancı mahkemede boşanma

Hukuk büromuz, uluslararası uzman aile hukuku avukatlarından oluşan kadrosuyla, aile hukuku ve hukukun diğer farklı alanlarında size yardımcı olacaktır. 

Türkiye’de Boşanma

Aile hukuku hukuk büroları boşanma konusunda müvekkillerine hukuki destek sağlamaktadır. Yukarıda bahsedilen her iki boşanma davası türünde de dava açmak için yetkili aile mahkemesine gidilerek yazılı bir dilekçe verilir. Bu dilekçeler taraflarca hazırlanabileceği gibi taraflar adına avukatlar tarafından da hazırlanabilir. Dava dilekçesine, çekişmeli boşanmalarda deliller; anlaşmalı boşanmalarda ise anlaşmalı boşanma protokolü eklenir.

Davanın açılması ile birlikte aile mahkemesi bir tensip zaptı hazırlar. Bu tensip zaptı taraflara tebliğ edilir.

Türkiye’de Çocukların Velayetinin Alınması

Alanında aile hukuku avukatları, müvekkillerine çocuğun velayetinin alınması konusunda da hizmet vermektedir. Boşanma davalarında çocuğu etkileyecek her türlü karar mahkeme tarafından onun yüksek yararı kapsamında verilmektedir. Dolayısıyla çocuğu ilgilendiren tüm konularda hâkim öncelikle çocuğun yüksek yararını gözeterek karar verir. Çocukların gelişimi, bakımı ve psikolojisi için hangi ebeveynin yanında kalmasının daha faydalı olacağına hakim tarafından karar verilir. Tedbir kararları sadece boşanma davasının sonunda değil, boşanma davası süresince de önemlidir.

Türkiye’de Evlilik

Aile hukuku avukatları Türkiye’de evlenmek isteyenlere de hizmet vermektedir. Yabancı bir vatandaşla evlenmek isteyen bir Türk vatandaşının evliliğin gerçekleşmesi için birtakım belgelere ihtiyacı vardır. Bu durum yabancılar için de geçerlidir.

Yabancı makamlardan alınan belgelerin Türkiye’de geçerli olabilmesi için bazı şartlar aranmaktadır. Hukuk büromuz müvekkillerine aile hukuku konusunda da hukuki destek vermektedir.

Türkiye’de Evlat Edinme

Aile hukuku danışmanlığı, evlat edinme işlemlerini de kapsamaktadır. Evlat Edinme Kurumu, Türk Medeni Kanunu’nun 305-320. maddelerinde yer almaktadır. Soybağı, anne tarafından doğum, baba tarafından evlenme, tanıma ve babalık davası yoluyla kurulabilir. Ayrıca evlat edinen ile evlatlık arasında evlat edinme koşulları varsa soybağı kurulur.

Genel olarak, çocuğun bir yıl boyunca evlat edinen tarafından bakılması ve yetiştirilmesi gerekmektedir. Evlat edinme çocuğun yararına olmalıdır. Ayrıca, evlat edinen kişinin diğer çocuklarının menfaatlerine haksız bir şekilde zarar vermemesi gerekir. Aile hukuku ile ilgili durumlar için hukuk bürosu olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye’de Evlilik Sözleşmeleri

Aile hukuku avukatları evlilik sözleşmelerine ilişkin de hizmet vermektedir. Bu kapsamda evliliğin ne zaman gerçekleşeceği, evlendikten sonra evliliğin nerede devam edeceği, düğünün nerede yapılacağı ve çocuk olup olmayacağı gibi konular paylaşılabilmektedir.

Hukuk büromuz evlilik sözleşmeleri konusunda da müvekkillerine yardımcı olmaktadır. Avukatlarımız yabancı dili akıcı bir şekilde konuşabildiği için iletişim sorunsuz bir şekilde kurulmaktadır.

Aile Hukuku için Hukuk Bürosu

Hukukun her dalı, uzmanlık gerektiren bir yapıya sahiptir. Aile hukuku da bu kapsamda yer almaktadır. Bir yabancı olarak aile hukuku konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, hukuk büromuz size hukuki destek sağlayacaktır. Bizimle iletişime geçtikten sonra hangi hizmeti almak istediğinizi belirtmeniz yeterlidir.

Türk Aile Hukuku Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bize Ulaşın!

Velayetten, boşanmaya kadar birçok konu aile hukuku kapsamına girmektedir. Yabancı uyruklu bir kişi olarak bu konuda hukuki desteğe ihtiyacınız varsa, detaylı bilgi almak için bir aile avukatı ile iletişime geçebilirsiniz. Hukuk büromuz akıcı İngilizce bilen avukat kadrosu ile sizlere hizmet vermektedir.